ESC Ofis | Bilgi Kütüphanesi

Geo İp Nedir?

GeoIP veritabanları MaxMind tarafından satılmaktadır MaxMind farklı veri miktarları ve türleri olan farklı veritabanları satmaktadır.

Ülke , bölge ve şehir veritabanları farklı miktarlarda boyu ile bir IP adresinin konumunu belirlemek için kullanılabilir:

  • Ülke veritabanı sadece bir IP adresinin ülke söyleyebilir.
  • Bölge veritabanı size bölgeyi ve ülkeyi söyleyebilir.
  • Ve şehir veritabanı size bir IP adresinin ülke, bölge, şehir, posta kodu, coğrafi koordinatlarını (enlem / boylam) ve alan kodunu söyleyebilir.

ISS ve Organizasyon veritabanları bir IP adresinin ISP ve şirketi belirlemek için kullanılabilir.

Ticari veritabanları hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz .

MaxMind ayrıca , ticari veritabanlarından daha az doğru olan iki ücretsiz veritabanı da sunmaktadır Ücretsiz veritabanlarından biri, yalnızca bir IP adresinin ülkesini belirlemek için kullanılabilir. GeoLite City denilen diğeri ticari şehir veritabanıyla aynı bilgileri belirlemek için kullanılabilir.

Söylemeye gerek yok , şehir veritabanlarından birini kullanmanızı öneririz .

Piwik, sizin için GeoLiteCity veritabanını indirecek bir araç içerir. Ayarlar> Coğrafi Konum'a gidip araca erişebilirsiniz.

Eğer elle veritabanını yüklemek istiyorsanız, ücretsiz olarak veritabanlarının her indirebilirsiniz buradaVeritabanlarının ikili sürümlerini indirdiğinizden emin olun.

Coğrafi konum verilerinin sonunda eski hale geleceğini unutmayın. Veritabanlarınızı ayda en az bir kez güncellemeniz önerilir * Ücretsiz veritabanları ayın ilk Salı günü güncellenir.

Not: Piwik'in en son sürümü GeoIP veritabanları için bir otomatik güncelleyici içerir.

Veritabanlarını manuel olarak kuruyorsanız, kullanmak istediğiniz veritabanını aldıktan sonra Piwik'in path / to / piwik / misc / alt dizinine kopyalayın. GeoLite City veritabanını kullanıyorsanız, bu veritabanını yeniden adlandırdığınızdan emin olun.

GeoLiteCity.dat

için

GeoIPCity.dat

Bu, potansiyel bazı problemlerden kaçınmanıza yardımcı olacaktır.